Zaujímavé fakty o oblečení, ktoré máme doma všetci

Už veľmi dávno podnikateľ Levi Strauss obliekol celú planétu do riflí. Tieto nohavice sa nosia vo všetkých krajinách sveta, od studeného severu po horúce trópy a africké savany. Obrovské kvantum ľudí, ktorí kráse a pohodlnosti tohto materiálu úplne podľahli. Len minimum z nás si ale uvedomuje, koľko zaujímavých vecí sa s týmito svetoznámymi nohavicami spája.

My vás s niektorými z nich v našom zaujímavom článku zoznámime.

Všetko, čo ste o rifliach nevedeli

  • Prvý prototyp denimu sa objavil na území moderného Talianska, v meste Janov, pred pol tisíc rokmi. Šili z neho oblečenie pre námorníkov.
  • Dnes veľmi obľúbené dámske rifle to ale v minulosti nemali tak ľahké a už vôbec neboli módnym výstrelkom.  Veľmi dlho sa považovali a používali ako pracovné oblečenie. Avšak herci, ktorí ich nosili vo filmoch, rifle spopularizovali a zbavili ich „vidieckej povesti“.
  • Názov látky „denim“ pochádza z Nimes, mesta vo Francúzsku, kde bola táto tkanina prvýkrát vyrobená. Vo francúzskom preklade „od Nimes“ – „de Nim“.
  • Podľa štatistík v USA pripadá na každého obyvateľa v priemere 7 párov džínsov.
  • Názov „džínsy“ sa začal používať až v polovici 20. storočia. Dovtedy to bolo viac menej „len pracovné oblečenie“.
  • Do Európy sa rifle dostali až počas druhej svetovej vojny, za čo môžeme vďačiť najmä americkej armáde.
  • Celkovo sa vo svete dodnes vyrobilo asi 120 miliárd párov klasických modrých džínsov a každý deň sa vyrobia státisíce nových. A to nepočítame všetky ostatné štýly a farby. Dokonca to nemusia byť už len nohavice, ale aj elegantné rifľové bundy.
  • Mimochodom, tvorca džínsov Levi Strauss ich na sebe nikdy nemal. Ako sme spomínali, bolo to lacné oblečenie pre robotnícku triedu a Strauss bol bohatý obchodník, takže vzájomná harmónia sa v tomto smere nevytvorila.

Vy si s nimi môžete svoj šatník obohatiť tými najkrajšími kúskami, ktoré vám vydržia roky a budú vždy v móde. Tak sa o tom presvedčte a na glashgirl.sk si vhodný kúsok tohto odevu vyberte.

Zdroj obrázka: Alena Ozerova/Shutterstock.com