Úžasne jednoduché veci, ktoré môžete urobiť, aby ste mali krásne zuby

Aj keď všetci vieme, že zuby musia podliehať pravidelnej dennej starostlivosti, je stále len veľmi malé percento ľudí, ktorí tomu prikladajú dostatočný význam. Zubný kaz je však druhým najbežnejším infekčným ochorením hneď po chrípke.

Následky nedostatočnej ústnej hygieny sú katastrofálne. Nikdy ale nie je neskoro prevziať kontrolu nad svojim ústnym zdravím a predchádzať problémom so zubami.

Zatiaľ čo čistenie zubov zubnou kefkou a niťou sú dva z najdôležitejších denných návykov na udržanie zdravia zubov a ďasien – existuje niekoľko ďalších jednoduchých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli bolestiam zubov alebo ešte horšie – endodoncii zubu. Tu je niekoľko z nich.

Spoznajte svoje zuby

Prvým krokom pri preberaní kontroly nad vašim orálnym zdravím je vedieť, aká je úroveň rizika vzniku kazov. Najlepšie to zistíte prostredníctvom komplexnej zubnej skúšky. Pravidelnými prehliadkami a diskusiou so zubným lekárom budete vedieť, na čom ste, aké liečby môžu byť potrebné a aké zmeny v ústnej hygiene a stravovaní vám môžu pomôcť. Keď poznáte svoju úroveň rizika, potom budete môcť na zuby aplikovať konkrétnejší a efektívnejší prístup k zlepšeniu ich stavu.

Ďalšou výhodou poznania vašej zubnej dutiny bude tiež určovať, ako často sú potrebné zubné návštevy. Čím je riziko nižšie, tým menej často potrebujete navštevovať zubného lekára. Tak to so svojím dobrým zubárom v Žiline prediskutujte a budete mať vo všetkom jasno.

Odstráňte zubný povlak

Vedeli ste, že vaše ústa sú vlastne domovom asi miliardy mikróbov, ktoré recyklujú to, čo jete a pijete? Ak ich je ale veľa a sú v našich ústach dlho, ich pôsobenie zanecháva na našich zuboch následky, ktoré sú nielen bolestivé, ale aj viditeľné.

Tieto mikróby spôsobujú zubný kaz v našich ústach, a potom po sebe zanechávajú odpad vo forme biofilmu známeho ako zubný povlak. Tento povlak umožňuje všetkým tým malým recyklátorom držať sa okolo vašich zubov dlhšie, až nakoniec vytvoria kyseliny, ktoré opotrebujú zubnú sklovinu a spôsobia kaz.

Ak sa nelieči, prípadný chorobný proces sa môže potenciálne rozšíriť do ďalších oblastí tela, čo môže komplikovať chronické stavy od cukrovky po srdcové choroby.

Dobrá kefka a dostatočný čas na umývanie zubov minimálne dvakrát do dňa má teda svoj zmysel. Zlepšite aj svoju stravu a vaše zuby si udržíte krásne a zdravé aj bez náročných liečebných postupov a  bolestivých zákrokov.