Trpíte poruchami spánku? Máme pre vás 5 tipov, ako opäť lepšie spať

Každý, kto má neustále problémy so zaspávaním alebo v noci celé hodiny bdie, je rýchlo vyčerpaný, čo sa v konečnom dôsledku odráža nielen na jeho zdraví, ale aj kráse. Akoby to ale bolo, keby neexistovali spôsoby, ako sa z tejto nepríjemnej situácie a začarovaného kruhu dostať?

My pre vás niekoľko takýchto odporúčaní máme, vďaka ktorým sa nielen opäť lepšie vyspíte, ale aj budete cítiť lepšie a krajšie.

Snažte sa ísť spať vždy v rovnakom čase

Telo a myseľ potrebujú pravidelnosť. Ak cez víkend nedodržíte svoju rutinu pracovného dňa a zostanete hore dlhšie, aby ste si mohli ráno naozaj pekne ľahnúť, bude váš rytmus hore nohami.

Pre pracovníkov na zmeny je to samozrejme ťažké: žijú proti svojim vnútorným hodinám a obzvlášť často trpia problémami so spánkom. Problémy so spánkom môže spôsobiť aj zmena hodín medzi letom a zimou, aj keď často len dočasne.

Ideálne preto je, ak chodíte spať a vstávate vždy v približne rovnakom čase – aj cez víkendy. Potom sa telo prepne do „unaveného režimu“ v obvyklom čase a bez ďalšej pomoci. Samozrejme, kvalitný madrac v posteli nesmie chýbať.

Dajte si namiesto kávy bylinkový čaj

Večerné espresso alebo cigaretka pred spaním nie sú dobrý nápad, ak máte problémy so spánkom, pretože kofeín a nikotín majú stimulačný účinok. Ak sa teda chcete dobre vyspať, mali by ste niekoľko hodín pred spaním prestať fajčiť a piť kofeínové nápoje ako čierny, zelený a maté čaj alebo kávu.

Pozor, niektoré lieky proti bolesti obsahujú tiež kofeín. Zaspať vám môže brániť aj veľmi plný žalúdok či hlad. Je lepšie jesť asi 4 hodiny pred spaním a vyhýbať sa ťažko stráviteľným jedlám.

Pozor si dajte aj na alkohol. Mierne pitie alkoholu vás síce unavuje, ale tiež robí váš spánok povrchnejším a menej pokojným. Skracuje hlboké spánkové fázy, v ktorých si najviac dobíjame baterky. Nemalo by to byť preto viac ako pohár vína alebo fľaša piva večer – a aj to len občas. Inak sa nespavosti nezbavíte.

Buďte aktívny počas celého dňa

Aby ste sa dobre vyspali, ideálny je najmä pre ľudí vo vyššom veku a s chronickými chorobami špeciálny zdravotný matrac. Rovnakou súčasťou vášho života a kvalitného spánku by sa však mal stať aj pravidelný pohyb.

Ak počas dňa pravidelne cvičíte alebo športujete, spíte lepšie! Dokazujú to vedecké štúdie. Bez cvičenia je telo nedostatočne využívané a nemusí byť večer dostatočne unavené. Cvičenie tiež pomáha znižovať stres. Intenzívny tréning vo večerných hodinách vás však môže stimulovať a oddialiť zaspávanie. Venovať čas pohybu a fyzickej aktivite by ste preto nemali tesne pred spaním, ale počas dňa.

Integrujte teda pohyb do svojho každodenného života. Choďte na prechádzku počas obedňajšej prestávky, vymeňte výťah za schody a auto za bicykel. Dobré sú aj vytrvalostné športy ako jogging, chôdza alebo plávanie.

Uvidíte, že pri dodržiavaní týchto tipov to bude konečne s vaším spánkom oveľa lepšie.

Zdroj obrázka: Stock-Asso/Shutterstock.com