Diamantové náušnice a prstene: Ako sa starať o šperky s kameňom

Starostlivý prístup k šperkom s kamienkami je zárukou ich krásy a dobrého stavu. Avšak, aj keď tieto výrobky len tak ležia na stole, blednú, nehovoriac o tom, že pri neustálom opotrebovaní môžu stratiť svoj pôvodný vzhľad.

Pre znečistenie šperkov nie je vôbec potrebné venovať sa záhradníckym prácam, úplne postačí prechádzka po ulici. Pod vplyvom tepla ľudského tela, tuku a vlhkosti začnú šperky priťahovať častice prachu a nečistôt, v dôsledku čoho sa kameň zakalí, prach sa upchá pod zapínaním a kov stráca svoj lesk.

Čím viac vystavíme nové diamantové prstene a náušnice prostrediu, tým ťažšie im bude prinavrátiť ich niekdajšiu krásu.

Preto stojí za to dodržiavať nasledujúce pravidlá.

Pravidlá správneho zaobchádzania so šperkami

Prstene a obľúbené diamantové náušnice je potrebné nechať pred prácou a náročnou cestou radšej doma. Okrem toho sa považuje za zlú formu kombinovať drahé šperky s každodenným oblečením.

Kamene by v žiadnom prípade nemali byť vystavené chemikáliám a vysoko abrazívnym prostriedkom. Škrabance a škvrny na diamantoch je možné odstrániť iba prebrúsením na špeciálnom stroji, čo však neovplyvní jeho veľkosť a kvalitu rezu.

Nevystavujte šperky s diamantom mechanickému namáhaniu

V dôsledku spracovania prírodne tvrdý diamant čiastočne stráca svoje vlastnosti, takže je možné, že sa bude aj štiepiť. V prípade takejto cyby sa kameň zachráni iba opätovným rezaním, ktorého sa nie každý klenotník ujme. Ako sa tomu vyhnúť?

Nenoste šperky do sauny, telocvične alebo na pláž. Práve tu sú najviac vystavené agresívnym vplyvom vonkajších faktorov – teploty, vlhkosti a potu.

Neustále opotrebovanie oslabuje upínanie kamienkov na prsteňoch, náušniciach alebo príveskoch. Preto, aby ste kamienok nestratili, o šperk sa dôkladne starajte a z času na čas ho odneste na profylaxiu ku klenotníkovi.

Musíte tiež myslieť na správne skladovanie šperkov s diamantmi, pretože ak sa nahrnú na jednu hromadu, môžu sa veľmi rýchlo ošúchať. Je lepšie, ak sa chovajú v špeciálnej škatuli-šperkovnici, ktorá je vo vnútri obložená mäkkou handričkou.

Vyhýbajte sa tiež vlhkým miestnostiam a ostrým predmetom, potom budú vaše diamantové prstene a náušnice dlho vyzerať atraktívne.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com