Ako znížiť sumy v ročnom vyúčtovaní nájomného? Skúste tieto triky

Poplatky za energie neustále pribúdajú a často sa zdá, že ušetriť na vode a elektrine je takmer nemožné. Vôbec to tak byť ale nemusí, ak urobíte drobné zmeny v dome, ktoré vám pomôžu znížiť sumu vo faktúrach na minimum a bez veľkých obmedzení.

Ktoré to sú?

Kvalitné LED svetlo

Po celom svete sú tradičné žiarovky pomaly nahrádzané novými energeticky efektívnymi riešeniami – LED diódami. Spotrebujú o 85 % menej energie a sú dnes najefektívnejšie z hľadiska nákladov, ktoré si v novom ročnom vyúčtovaní nájomného môžete konečne takto znížiť.

Ďalšou výhodou LED diód je, že majú životnosť až 20 rokov, zatiaľ čo bežná žiarovka ťažko vydrží viac ako rok. To pomáha šetriť peniaze za nové zdroje svetla.

LED diódy navyše významne prispievajú k ochrane životného prostredia. Napríklad ak milión ľudí nahradí iba jednu žiarovku za žiarovku LED, potom to z hľadiska škodlivých emisií CO2 zodpovedá zmiznutiu takmer 4 000 automobilov.

Vypínajte nepoužívané domáce spotrebiče

Zvýšená spotreba energie nemusí byť vždy dôvodom na zmenu správcu domu, ktorého upodozrievate z nesprávneho výpočtu.

Často sú za vysokými nákladmi aj domáce spotrebiče. Elektrické spotrebiče spotrebúvajú značné množstvo elektriny aj v pohotovostnom režime. Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli veľkému množstvu účtov za elektrinu?

Televízory, rýchlovarné kanvice, mikrovlnné rúry – domáce spotrebiče zapojené do zásuvky sú väčšinou v pohotovostnom režime, ale aj v tomto stave používajú elektrinu. Spacie spotrebiče môžu spotrebovať až 10 % všetkej elektrickej energie v byte, čo je ročne nemalá suma. Preto sa vypnutie spotrebičov zo zásuvky môže stať užitočným zvykom, ktorý ušetrí rodinný rozpočet pred katastrofou.

Nezabudnite na vodu

Úspora vody tiež nie je taká zložitá, ako sa zdá. Najjednoduchším odporúčaním je vypnutie kohútika pri umývaní zubov, holení alebo umývaní riadu. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ako znížiť váš mesačný účet za vodu.

Špeciálne batérie, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu vody v kuchyni až o 30 % a v kúpeľni až o 50 %. To je možné vďaka prevzdušňovačom – špeciálnym zariadeniam, ktoré nasýtia prúd vody vzduchovými bublinami bez zníženia tlaku.

Umývačky riadu sú tiež skvelými pomocníkmi pri šetrení vodou. Na ručné umývanie deviatich súprav riadu človek spotrebuje asi 60 – 70 litrov vody, zatiaľ čo umývačka riadu iba 10 litrov.

Neskúsite s týmito odporúčaniami pristupovať k využívaniu zdrojov ekonomickejšie aj vy?

Zdroj obrázka: Tapati Rinchumrus/Shutterstock.com