Móda 60. rokov a ikony, ktoré ju najviac ovplyvnili

Móda 60. rokov obsahovala niekoľko trendov, ktoré môžete často vidieť aj v dnešnej dobe, možno ich samy nosíte a obľubujete. Pre veľa módnych návrhárov je práve toto obdobie dodnes veľkým zdrojom inšpirácie a aj má byť prečo. Jednoduchosť oblečenia v tej dobe určite oceníte aj dnes. 60. roky porušili mnoho pravidiel, ktoré sa v 50. rokoch považovali za samozrejmosť. Bola to reakcia na politickú a spoločenskú situáciu, ktorá sa tiež v tom období menila. Poďte sa teda pozrieť na najväčšie módne ikony, ktoré prispeli k formovaniu trendov v tej dobe.

Edie Sedgwick

Edie Sedgwick bola jednou z tých módnych ikon, ktoré sa medzi prvými rozhodli porušiť pravidlá predchádzajúcej dekády. Preto sa jej výzor často označoval za rebelantstvo a mnohí ho zo začiatku odsudzovali. Základy jej štýlu obsahovali hrubé očné linky, výrazné náušnice a jednoduché šaty, ktoré sa oproti predošlým trendom skrátili. K nim najčastejšie používala obyčajné čierne pančuchy. Jej účes väčšinou spočíval v jednoducho ostrihaných, krátkych, blond vlasoch.

Twiggy

Britská herečka a modelka Lesley Hornby, verejne známa pod prezývkou Twiggy, sa musí objaviť na každom zozname módnych ikon 60. rokov. Krátke účesy v tej dobe boli populárne, ale Twiggy ich posunula na ďalšiu úroveň svojim „pixie“ účesom. Svoju popularitu nabrala celkom rýchlo hlavne po tom, čo v roku 1966 nechala svojho kaderníka, aby zmenil jej výzor. Výsledkom bol podľa niektorých trochu chlapčenský vzhľad, ktorý doplnila hrubými riasami. Ľudia ju po tejto zmene začali rozoznávať oveľa častejšie a možno aj vy poznáte jej tvár z niektorých diel Andyho Warhola. Taktiež sa v tej dobe objavila aj na nákupných taškách spoločnosti M&S.

Anita Pallenberg

Žena spájaná s hudobnou skupinou Rolling Stones, Anita Pallenberg, sa vyznačovala rockovým vzhľadom, ktorý ovplyvnil hlavne veľa fanúšikov tohto hudobného žánru. Hovorilo sa o nej, že mala krátkodobé vzťahy s polovicou členov skupiny, ale to nemení nič na tom, že jej štýl obliekania sa stal veľmi obľúbeným. Čižmy vysoké až po stehná, alebo strapce na oblečení, si môžete všimnúť v móde súvisiacej s rockovou hudbou ešte aj v dnešnej dobe.

Mary Quant

Ak niekto v Londýne pozná meno Mary Quant, pravdepodobne si s ním automaticky spojí dlhú ulicu King’s Road. Práve ona totiž mala na tejto ulici svoj obchod, vďaka ktorému svoje módne trendy mohla rýchlo a jednoducho šíriť medzi bežných občanov. Mini-sukne a farebné pančuchy sú módne trendy módy 60. rokov, ktoré sa rozhodne dajú pripísať tejto dáme. Okrem toho mala často oblečené tzv. hotpants, čo sa dnes dá popísať ako veľmi krátke šortky. Opäť je to len dôkaz porušovania akýchkoľvek módnych pravidiel predošlých desaťročí.

Jackie Kennedy

Pred Michelle Obamovou a Samanthou Cameron sa v Bielom Dome ako Prvá dáma pohybovala práve Jackie Kennedy. Napriek problémom, s ktorými sa v živote musela vysporiadať, si dokázala zachovať jednotný štýl obliekania, ktorý sa postupom času stal módnym trendom 60. rokov. Šaty so sukňami, klobúky a slnečné okuliare boli jej typickým výzorom a zároveň inšpiráciou pre mnoho žien v Amerike. Ružové šaty, ktoré mala oblečené v deň vraždy jej manžela, sa stali asi najviac ikonickými šatami v celej histórii ľudstva.

Takže najbližšie, keď sa rozhodnete pre zladenie svojho outfitu podľa módy 60. rokov, budete vedieť kto vlastne stojí za trendmi z tej doby.