Kokosový olej na vlasy a jeho použitie

O pozitívnych účinkoch kokosu sa vo svete kozmetiky vie už veľmi dlho. Určite ste sa aj vy stretli s kokosom v rôznych prípravkoch. Kokosový olej na vlasy je jedným z tých menej známych, ale dokáže poskytnúť naozaj dobrý efekt. Môžu ho využívať ľudia s rôznym typom vlasov, ale treba vedieť kedy a ako ho používať. Totižto z mnohé zdroje radia veci, ktoré vám viac uškodia ako pomôžu. Ako to teda naozaj je s kokosovým olejom a jeho používaním?

Kokosový olej na vlasy a jeho výhody

Pred vysvetlením zásad používania kokosového oleja je dobré predstaviť jeho hlavné výhody. Tie vlastnosti, ktoré z neho najviac využívame, má vďaka špeciálnemu typu mastných kyselín. Konkrétne sa jedná o kyselinu laurovú, s ktorou ste sa možno už stretli práve pri mnohých kozmetických výrobkoch z kokosu. Je to látka, ktorá sa prirodzene nachádza napríklad aj v materskom mlieku. Podporuje správnu funkciu hormonálnej sústavy a stará sa o všeobecné zdravie buniek v tele. Čo z kokosového oleja robí tak obľúbený prípravok na vlasy, je jeho schopnosť prenikať do vlasov. Práve to je dôvodom, prečo mnohí ľudia pociťujú jeho účinky v pomerne krátkom čase.

Kedy kokosový olej radšej nepoužívať?

Najčastejšie problémy s vlasmi súvisia s nadmerným umývaním, kedy šampón vysušuje pokožku na hlave a tým trpia aj vlasy. Logickým riešením je podporiť ich práve pridaním oleja. To avšak nemusí byť vždy pravda. Napríklad v prípade ricínového oleja je veľmi malá šanca, že by vám uškodil, keďže skoro všetci hovoria, že mal pozitívny účinok. To, či vám pomôže kokosový olej na vlasy už závisí od jednotlivých ľudí. Niektorí ho milujú, lebo im rýchlo a účinne pomohol, iní nenávidia, lebo po použití im začali vypadávať vlasy. Možno to znie strašidelne, ale sú niektoré znaky, podľa ktorých viete aspoň čiastočne predpovedať či vám pomôže alebo nie.

Typ vlasov

Za ten čas, čo sa kokosový olej na vlasy používa, sa podarilo vyčleniť typ, ktorý z neho má najväčší úžitok. Jednou z jeho vlastností je pomoc vlasom s udržiavaním prirodzených proteínov. Ak ale nemáte problém s proteínmi v ich štruktúre, kokosový olej vám môže viac ublížiť ako pomôcť. Prejavuje sa to najmä na lesku vlasov. Pokiaľ máte málo žiarivé a neobjemné vlasy, mali by ste kokosový olej zvážiť. Naopak so suchými vlasmi, ktoré sú krehké ešte pred použitím, je riziko že následkom bude práve ich vypadávanie. V tom prípade by ste mali zvážiť iné prípravky, ktoré si môžete kúpiť cez internet aj so zľavovým kupónom.

Na množstve záleží

Ak sa obávate negatívnych efektov, rozhodne by ste mali používať iba malé množstvo kokosového oleja. Ako sa hovorí, „menej je niekedy viac“ – a to v tomto prípade absolútne platí. Vlasy majú najväčšiu šancu na využitie pozitívnych účinkov, pokiaľ nanesiete iba malé množstvo. Hrubá vrstva oleja vám iba uškodí a na vlasoch sa to po použití výrazne prejaví. Odporúča sa malé množstvo oleja nabrať na dlane, zohriať trením a potom jemne vmasírovať do vlasov.

Pozor na ostatné látky

Kokosový olej na vlasy sa často predáva v zmesiach, ktoré obsahujú aj mnoho iných látok. Často sú to veľmi výživné a prospešné látky, ale niektorí výrobcovia si niekedy neuvedomujú, že aj keď samostatne pomáhajú, v zmesi s ostatnými nemusia. Je dokázané, že kokosový olej do veľkej miery stráca svoje účinky, pokiaľ je zmiešaný s inými olejmi, napríklad olivovým. Dávajte si preto pozor, čo sa vo vašom kozmetickom prípravku nachádza. Ak chcete niečo, čo jeho pozitívne vlastnosti ešte zvýrazní, zmiešajte ho s medom.


To, že kokosový olej na vlasy je veľmi výživný sa rozhodne nedá poprieť. Ako ale môžete vidieť, jeho účinky nemusia byť vždy iba pozitívne a preto je dôležité sa pred jeho použitím dôkladne informovať. Opýtajte sa svojej kaderníčky, či ho konkrétne vám dokáže odporučiť a ak áno, skúste od nej získať tip na konkrétny produkt. Tak sa vyhnete zbytočným problémom, ktoré vám môže kokosový olej spôsobiť. Je zbytočné ho používať, keď sa dá kúpiť mnoho iných produktov, ktoré vám dokážu s istotou pomôcť.