Ghosting

Ghosting patrí medzi novodobé pojmy, ktoré sa spájajú predovšetkým s naším spoločenským životom a nadväzovaním vzťahov. Tento anglický pojem sa dostal aj do našich slovníkov a preto sa možno viacerí z vás pýtajú o čo ide. Poďme sa teda spoločne pozrieť na tento novodobý fenomén a vysvetliť si ho.

Čo je ghosting

Ghosting predstavuje formu správania, respektíve ukončenia/prerušenia kontaktu. Ukončenie alebo prerušenie kontaktu sa realizuje bez akéhokoľvek rozhovoru, čo druhej strane spôsobuje nesmierne traumatické emocionálne zážitky. V súčasnosti ide aj o častý spôsob rozchodu.

Tento fenomén sa často označuje ako forma emocionálnej krutosti. Je to spôsobené tým, že ako spoločenské tvory sme zvyknutí analyzovať situáciu okolo nás – najmä práve čo sa týka spoločenských vzťahov. Náhle ukončenie kontaktu v nás vie vyvolať množstvo negatívnych emócií – predovšetkým bezmocnosť riešenia situácie. Veľmi známy je tiež social media ghosting.

Ghosting preklad

Ghosting vznikol zo slova duch. Spôsob ukončenia komunikácie, pri ktorej sa už neozvete, dostal pomenovanie podľa tejto neviditeľnej bytosti, pretože sa sami zatajujete a skrývate pred riešením situácie. Niektorí psychológovia, či ľudia však tento fenomén nevidia až tak negatívne…

Ghosting
zdroj: https://www.verywellmind.com/what-is-ghosting-5071864

Ghosting rozchod

Pri rozchode je táto technika veľmi obľúbená. Zmiznete ako duch bez toho, aby ste po sebe čokoľvek zanechali. Môže sa to riadiť aj príslovím: zíde z očí, zíde z mysle, no tento spôsob je veľmi nevyspelý. Ľudia, ktorých viažu väzby také pevné, ktoré dokázali tvoriť dlhoročný vzťah si predsa jeho koniec musia vydiskutovať.

Je síce pravda, že sa týmto spôsobom môžete vyhnúť hádkam, rozdeľovaniam majetku, obviňovaniam a ďalším nepríjemným veciam, no spôsobíte sebe aj partnerovi hlbokú emocionálnu ranu. Niektorí ľudia naopak tento spôsob vidia ako bezbolestný, pričom dáte jasne najavo, že nemáte viac záujem a nemusíte zdôvodňovať svoje rozhodnutie. Názor si môžete utvoriť sami, no ghosting rozhodne nepatrí medzi bezbolestné techniky na prerušenie kontaktu, obzvlášť nie takéhoto intenzívneho.

Ghosting

Prečo sa deje ghosting?

Ghosting sa často uvádza aj ako odraz našej doby. Snažíme sa nadväzovať čoraz viacej vzťahov, často aj prostredníctvom sociálnych sietí. Pritom sa však často stáva, že nemáme reálnych priateľov, ktorí sú ochotní nám pomôcť a tak sa cítime viac osamelo. Sociálne siete nás zároveň deformujú tak, že nedokážeme plne empaticky vnímať pocity iných a tiež si nedokážeme tvoriť dostatočne silné spoločenské väzby.

Ako sa s ním vyrovnať?

Vyrovnať sa s ghostingom môže byť nesmierne ťažké. V prvom rade je dôležité neobviňovať sa ohľadom vzniknutej situácie a pokúsiť sa potlačiť pocit bezmocnosti. Aj keď sa možno ani nedozviete odpoveď na to, čo sa stalo a prečo váš vzťah skončil takýmto spôsobom, musíte si zachovať chladnú hlavu. Emócie, ktoré sa týmto počinom vo vás vytvoria budú mať negatívny ráz a preto je potrebné, aby ste ich regulovali. Dajte si čas a nepremýšľajte nad hlúposťami, snažte sa venovať vašim obľúbeným aktivitám a nadväzovať nové, zdravé kontakty.