Buďte pre niekoho nevyhnutnou osobou

Dovolíme si začať originálnym citátom, ktorého význam vám zrejme objasňovať netreba. Láska je v dnešnom svete viac než potrebná, pretože ľudia sa navzájom čoraz viac odcudzujú a neznášajú. Podobne, ako prevenciou proti zákernej chorobe je zdravý životný štýl, láska, vzájomné porozumenie a spoločnosť je prevenciou proti mnohým negatívnym vplyvom, ktoré na nás pôsobia a dokážu doslova položiť na kolená.

Predstavte si človeka, ktorý trpí depresiou a pocitmi úzkosti. Aj tieto, pre niekoho možno bezvýznamné reakcie tela a mysle, dokážu byť spúšťačom mnohých závažných ochorení, ako je napríklad rakovina.

A keď si predstavíme, že nás z toho všetkého dokáže vyliečiť v mnohých prípadoch obyčajná láska, niet dôvodov na to, aby ste sa o tento pocit dobrovoľne oberali.

Nie len na Valentína by sme si mali pripomínať veľkosť vzájomne prejavených citov, vzťahu a intímneho zblíženia. Príležitostí na veľkolepé vyznanie lásky nie je predsa nikdy dosť, tak si to uvedomte včas.

Účinok lásky na naše zdravie

Vďaka láske získavame dve hlavné veci:

  • Pri prejavovaní vzájomných citov sa uvoľňuje oxytocín, rovnaká látku, ktorá sa v tele produkuje aj počas sexuálneho styku a stimuluje produkciu zdravotne prospešných hormónov, ktoré podporujú účinné fungovanie imunitného systému a znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu. 
  • Láska nám dáva aj nádej, ktorú potrebujeme na každom jednom kroku, pretože vieme, že nie sme v tom všetkom sami.

Takže aj pekný citát o láske  dokáže robiť doslova zázraky, nezabudnite však na to, aby bol aj adresný.

Neškodné chemikálie v našom tele, ktoré nás liečia

Na fyzickej úrovni láska zasa spôsobuje špecifické elektrochemické zmeny v tele, ktoré stimulujú uvoľňovanie endorfínu a neuropeptidov, a hovoria mu, že je všetko v poriadku.

Tieto neškodné chemikálie sú zároveň charakterizované multidirekčnou aktivitou, čo znamená, že zvyšujú aktivitu imunitného systému, zlepšujú fungovanie jednotlivých orgánov a žliaz, svaly sa snažia relaxovať a prenášať signál pokoja nadobličkám. A ak by sme to mali premeniť na účinné liečivo, láska robí zhruba to isté, ako jedna dávka ibuprofénu. Skúste postup tejto príjemnej liečby aj vy.