Feromóny z hľadiska biológie – a ako ich využiť vo svoj prospech

Nos nám slúži na to, aby sme mohli vnímať vôňu alebo zápach. To si väčšinou ľudia myslia, keď sa jedná o význam čuchu. Pravda je ale taká, že nos vám môže výrazne ovplyvniť aj výber partnera. A ani o tom nemusíte vedieť, keďže celý tento proces sa odohráva na úrovni podvedomia. Keď ale zistíte, na akom princípe to celé funguje, môžete čuchové vnemy iných ľudí využiť vo svoj prospech. A za to celé môžu látky nazývané feromóny.

Základy o feromónoch

https://www.sciencemag.org/news/2017/03/do-human-pheromones-actually-exist?r3f_986=https://www.google.com/

Feromóny sú chemické signály, ktoré vylučujú ľudia, ale napríklad aj veľké množstvo zvierat. Ich úlohou je podvedome odovzdať inému organizmu nejakú správu. Môže to byť napríklad označenie svojho teritória, ale aj náznak lásky. Feromóny sú vylučované rôznymi spôsobmi, medzi ktoré patrí moč, sliny, ale hlavne vylučovanie kožou, teda pot. Keď feromóny vylučuje niekto vo vašom okolí, vomeronazálny orgán podvašim nosom vysiela nervové signály do mozgu, ktorý podľa nich ovplyvňuje svoju činnosť.

Efekty feromónov

Jeden z efektov feromónov už bol spomínaný vyššie. Je to hlavný dôvod, prečo si ľudia kupujú rôzne feromónové parfumy. Všetky parfémy sa používajú ako klasické a môžeme ich rozdeliť na:

Ide práve o to, že feromóny robia ľudí atraktívnejšími pre ostatných. Netreba zabúdať na fakt, že obe pohlavia vylučujú tieto chemické signály. U žien je za ich vylučovanie zodpovedný hormón estrogén, u mužov androsterón. Práve tieto hormóny sa vyplavujú v situácii, keď ste v blízkosti niekoho, kto je pre vás atraktívny. Ďalším efektom je napríklad posilnenie pocitu sebavedomia, čo je veľmi užitočné najmä pre hanblivých ľudí. Mužské feromóny dokážu u žien urýchliť menštruačný cyklus, ale aj podporiť plodnosť. Všetky tieto efekty boli dôležité najmä v dávnych časoch, keď pre pravekých ľudí znamenalo rozmnožovanie oveľa väčšiu výzvu ako dnes.

pexels.com

Negatívne efekty

Feromóny vám síce v mnohých situáciách dokážu pomôcť, ale nie vždy fungujú vo váš prospech. Ak ste sa niekedy stretli, že ste síce cítili lásku k inému človeku, ale on vám pocity neopätoval v rovnakej miere, je určitá šanca, že išlo práve o nezhodu vašich feromónov a ich podvedomého vnímania a neurologickej reakcie. Na druhej strane sa môže stať aj to, že jednoducho nevyvolajú žiadnu reakciu. Treba si ale dávať pozor na to, že používanie dezodorantov môže negatívne vplývať na efektivitu vašich feromónov. Okrem toho musíte stále myslieť na to, že feromóny síce sú schopné vyvolať určitý pocit atraktivity, ale je obrovské množstvo iných faktorov, ktoré vplývajú na rozhodovanie druhej osoby.

Feromónové voňavky

Vzhľadom na tieto efekty feromónov, sa v poslednej dobe začali pomerne často v ponukách parfumérií objavovať voňavky s obsahom feromónov. Práve vďaka týmto produktom máte väčšiu šancu, že feromóny zaúčinkujú a správnym spôsobom ovplyvnia vnímanie iných osôb. Nemusíte sa teda spoliehať na biologické procesy vášho organizmu, ale môžete si pomôcť správne zvolenou voňavkou. Tá vám poskytne pomoc na chemickej úrovni, ale jednoznačne zaujme aj samotnou vôňou.

pexels.com

Ak teda máte pocit, že by ste chceli nejako vylepšiť dojem, ktorý robíte na ľudí vo vašom okolí, feromónové voňavky môžu byť tým správnym riešením. Okrem lásky vám pomôžu v posilnení sebavedomia a rešpektu u iných ľudí.