Zápach z pošvy | Ako sa zbaviť tohto intímneho problému?

Skazené ryby či zhnité mäso. Viete ako by mala voňať zdravá vagína?

Rozmýšľali ste niekedy nad zápachom, ktorý máte tam dole? Nie ste jediná. Ženy sa najčastejšie obávajú, že ich vagíny smrdia po octe, cibuli, amoniaku, cesnaku, po syre, moči, chlebe, bielidle, výkaloch, pote, kovoch, nohách, odpadkoch či hnilom mäse. Bezkonkurenčne však medzi dámami vyhráva hnilobný smrad či aróma rozkladajúcich sa rýb. Nejde len o trápny a nepríjemný smrad, často môže značiť aj vážne vaginálne ochorenie.

Zápach mŕtvych rýb tam dole

Nepríjemný rybací zápach pri používaní toalety, pri potení, alebo po sexe nie je pritom jediný symptóm, medzi ďalšie príznaky patrí svrbenie, pálenie, začervenanie a podráždenie. Výnimkou nie je ani bolesť počas sexu, či pri močení. Medzi symptómy zaraďujeme aj neobvyklý výtok (prelink na výtoky). Hnilobný zápach z moču môže byť spôsobený aj infekciou močových ciest. Rybací zápach, ktorý si všimnete po pohlavnom styku, je zvyčajne príznakom vaginitídy. 

Zhnitý smrad z vagíny

Zhnitý zápach, pripomínajúci skazené mäso či mŕtvy organizmus, rozhodne nie je bežný. Najčastejšie však nie je na vine vagína, problémom je niečo v nej- zabudnutý tampón. Ťažkosti s tampónom, ktorý sa tam dole stratil na celé dni, niekedy aj týždne, je oveľa bežnejší, ako si myslíte. Gynekológovia priznávajú, že s týmto problémom ženy prichádzajú do ambulancie pravidelne. Ak cítite smrad, pri ktorom sa vám obracia žalúdok, nehanbite sa navštíviť lekára. 

Zdravá vagína má svoj jedinečný pach. Ženy „tam dole“ nevoniajú po kvetinách, nemali by sa k tomuto ideálu ani približovať. Prílišné čistenie, najmä voňavými mydlami, môže narušiť rovnováhu vaginálnej flóry. Pošva je domovom množstva dôležitých baktérií a ich zloženie sa mení každý deň, niekedy aj každú hodinu. Od týchto zmien sa odvíja aj jej zápach, existuje však mnoho produktov, ktoré vám zabezpečia zdravú vôňu pošvy. Vagína môže mať naozaj mnoho rôznych aróm, nebojte sa vyhľadať lekársku pomoc.