Vytvorte si vlastný jedinečný parfum – recept

„Žena, ktorá nenosí parfum, nemá budúcnosť.“ – Coco Chanel

Všetci radi voniame, preto niet divu, že parfumy a toaletné vody patria medzi najpredávanejšie produktov na svete. Náš parfum nás rozvonia ako šibnutím čarovného prútika, ale často si ani neuvedomíme, že jediné čo na seba striekame sú samé toxické chemické zmesi.

Zložky parfumov a deodorantov nie sú obmedzené na prírodné látky a esenciálne oleje. Nezáleží na tom, čo o nich hovoria v reklamách. Parfumy v priemere obsahujú 250 zložiek, pričom niektoré z nich dosahujú počet až 400 chemických látok! Zahŕňajú chemikálie ako napríklad formaldehyd, toluén, metylénchlorid, benzaldehyd a ftalát.

Niektoré zložky klasických parfumov sa získavajú z ropy, na báze materiálov najsilnejších kontaktných alergénov. Preto majú toxický účinok nielen na kožu ale aj na dýchacie cesty, nervy a reprodukčný systém.  Štúdie dokázali, že obsahujú škodlivé látky, ktoré majú karcinogénne účinky.

parfemy

Ako dobre voňať a zároveň zostať zdravý?

Bohužiaľ, zoznam produktov, ktoré používajú umelé vône zahŕňa nielen parfumy a deodoranty, ale množstvo ďalších použiteľných produktov. Bežne sa toxíny používajú aj v šampónoch osviežovačoch vzduchu, čistiacich prostriedkoch, dokonca, aj vo výrobkoch pre starostlivosť o dieťa.  Veľa výrobcov je toho názoru, že nie je potrebné informovať spotrebiteľov o skutočnom zložení vôní, ktoré používajú na výrobu parfumov.

Výroba prírodných parfumov

výroba parfumu

Najlepším riešením je používať vždy kvalitnú prírodnú kozmetiku. Existuje však aj mnoho receptov na výrobu kvalitnej prírodnej kozmetiky a parfumov u vás doma. Ak máte radi aromaterapiu, pravdepodobne si budete chcieť vytvoriť svoj vlastný parfum  s esenciálnymi olejmi. Väčšina moderných parfumov je vyrobená zo syntetických zložiek, ale ak si vytvoríte svoj vlastný parfum, budete si môcť byť istí tým, že je úplne prírodný.

Je dobré vedieť, že váš parfum má okrem vône aj liečivý účinok. Preto, okrem toho, že vám bude dobre voňať, budú aj prínosom pre vaše psychicko-fyzické zdravie. Pravé, kvalitné éterické oleje pomáhajú pri vyvážení tela, mysle a ducha. Keď naše čuchové receptory niečo zacítia, pošlú správu do limbického systému. Limbický systém je spojený s inštinktmi, náladami a pocitmi.

Keď vieme, že pachy sú spojené s našou pamäťou a pocitmi, potom je zrejmé, že parfum z éterických olejov poskytuje výhody pre kohokoľvek. Najmä parfum z éterických olejov pôsobí psychicko-emocionálne, potešenie zo zápachu spolu s liečivými vlastnosťami. Takýchto parfum predstavuje komplexný zážitok.

Váš vlastný parfum – krok za krokom:

  1. Vyberte základ (alkohol, rastlinný olej, hydrolát). Zapisujte si všetky kroky a ingrediencie, ktoré používate.
  2. Vyberte éterický olej podľa vlastnej chuti alebo nálady.
  3. Zmiešajte základ a éterické oleje v tmavej sklenenej fľaši. Podľa vlastného zváženia môžete pridať fixátory (iba ak ste nepoužili oleje, ktoré sú vo svojej podstate fixačné prostriedky). V tomto bode vlastne dospejete k zadefinovaniu vášho parfumu. Zvážte možnosť dať mu vlastné meno!
  4. Niekedy, v prípade, že je parfum založený na niektorých olejoch alebo rastlinách je možné, že sa vyskytnú zrazeniny. V tomto prípade ho budete musieť prefiltrovať cez kávový papier.
  5. Nechajte parfum odležať najmenej 15 dní na chladnom a tmavom mieste.
  6. Ak chcete, vykonajte zmeny v zložení, uistite sa, že ste si tieto zmeny zapísali.
  7. Nechajte vôňu dozrieť najmenej po dobu 1 mesiaca.

Pri vytváraní vlastného parfumu si môžete nájsť aj rôzne tipy na internete, na presné zloženie, aby ste dosiahli očarujúcu vôňu. Takto pripravený parfum je omnoho príjemnejší pre náš organizmus a zároveň môže mať pre vás aj upokojujúce účinky.