Viete, aké sú riziká podceňovanej ústnej hygieny?

Zdravie zubov je dôležité, pretože zlé zuby môžu predstavovať zdravotné riziko pre celé telo. Dobre upravené a zdravé zuby predsa nie sú dôležité len pre vzhľad. Choré alebo dokonca mŕtve zuby môžu viesť k mnohým ochoreniam.

Poďme sa na ne pozrieť, aby ste sa im mohli nielen pravidelnou ústnou hygienou, ale aj jednoduchým bielením zubov včas vyhnúť.

Zubný kaz a paradentóza

V ústach je nespočetné množstvo baktérií. S dobrou ústnou hygienou sa dajú udržiavať v rovnováhe a nespôsobujú žiadne škody. Ak sa však zuby nečistia pravidelne a správne, môže dôjsť k nerovnováhe. Škodlivé baktérie zubného kazu sa môžu množiť a napádať štruktúru zubov.

Ak choré miesto neošetrí zubár, baktérie sa môžu šíriť cez zub, do drene a nervových ciest. Baktérie kazu sa tak môžu dostať do ciev a tým aj do celého tela. Neliečené baktérie zubného kazu môžu v najhoršom prípade spôsobiť abscesy v krku, pľúcach, pečeni alebo dokonca život ohrozujúci zápal srdcovej chlopne.

Infarkt, problémy s potenciou a potraty

Škodlivé účinky na telo má najmä paradentóza. Zapálené ďasná oslabujú imunitný systém a zvyšujú riziko reumatizmu, pľúcnych ochorení, infarktu, problémov s potenciou, zápalov kĺbov, cukrovky a potratov.

Parodontitídu preto v žiadnom prípade netreba podceňovať. Potvrdzujú to aj výsledky rôznych štúdií. V súlade s tým sa riziko srdcového infarktu u osoby s paradentózou zdvojnásobuje. A u tehotných žien sa riziko predčasného pôrodu zvyšuje 7,5-krát.

Známe sú aj interakcie medzi zlými zubami a cukrovkou. Zápalové ložiská spôsobené paradentózou privádzajú hladinu cukru v krvi do nerovnováhy. V dôsledku toho stúpa hladina cukru v krvi a zvyšuje sa riziko cukrovky. Keďže diabetici sú náchylní na zápaly, je u nich vyššie riziko zápalu ďasien.

Správna dentálna hygiena pre dobré zdravie

Dobrá a pravidelná dentálna a ústna hygiena je dôležitá pre celý organizmus. Zuby by ste si preto mali čistiť aspoň dvakrát denne. Zubní lekári navyše odporúčajú každodenné používanie dentálnej nite na uvoľnenie medzizubných priestorov od zvyškov jedla a povlaku. Čistenie jazyka môže tiež minimalizovať škodlivé baktérie v ústach.

Dospelí by mali navštíviť zubára aspoň raz ročne, pretože aj pravidelnými kontrolami sa dajú mnohé ochorenia odhaliť v počiatočnom štádiu a včas liečiť.

Tak na to myslite.

Zdroj obrázka: Aleksandr Rybalko/Shutterstock.com