Včelí peľ je liek. S čím vám dokáže pomôcť?

Med a včelie produkty majú takmer zázračné účinky. O mede či propolise sa vie pomerne veľa, ale včelí peľ zatiaľ nie je až tak preslávený. Neviete, kde ho hľadať?

Stačí nájsť obchod zameraný na predaj medu a včelích produktov.

Čo je včelí peľ a čo obsahuje?

Včelí peľ je plný užitočných látok. Obsahuje množstvo antioxidantov, vitamíny A, B, C, D,E, K, ale aj horčík, vápnik, železo, proteíny, aminokyseliny, resveratrol a ďalšie látky. Samozrejme zloženie je závislé aj na tom, z akých rastlín včely peľ zbierali. Celkovo obsahuje až cca 250 látok, pretože peľ sa mieša okrem iného aj s nektárom, medom či voskom, takže je v úli obohatený, aby vznikol jedinečný prírodný produkt. Niet sa čomu diviť, že ide o obľúbený apiterapeutický produkt, ktorý sa môže hodiť aj vám.  

Pre koho je vhodný včelí peľ?

Aj keď má včelí peľ množstvo pozitívnych účinkov, a to aj pri zdravotných ťažkostiach, je odporúčané poradiť sa so svojim lekárom o vhodnosti takejto terapie. Peľová terapia pomáha zlepšovať imunitu, zvyšuje energiu, pôsobí ako antibiotikum, podporuje chuť do jedla, spomaľuje starnutie a pomáha znižovať opuchy.  Užívať ho môžete pri fyzickom vyčerpaní aj pri rekonvalescencii. Určite ale nezabúdajte na potrebné prestávky počas užívania. Včelí peľ sa neodporúča užívať počas tehotenstva a dojčenia.

Ako užívať včelí peľ?

Včelí peľ má formu granuliek, ktoré si môžete nechať rozpustiť pod jazykom a zapiť, alebo ich zmiešať s trochou medu, nechať rozpustiť a zjesť. Peľové granulky by ste nemali len prehltnúť a zapiť. Pridať si ho môžete aj do jogurtu či kaše. Obchody, ktoré sa špecializujú na predaj kvalitného medu môžu okrem granuliek predávať aj mletý peľ. Ten sa dá aj prehltnúť a zapiť. Dospelým sa odporúča konzumovať 1 kávovú lyžičku denne, ideálne ráno nalačno. Užívať ho môžete celý rok, avšak po mesiaci je potrebná asi týždňová prestávka.

Zdroj obrázka: id-art/Shutterstock.com