Topánky, ktoré sú dobré pre vaše nohy a ich maximálne pohodlie

Nákup tých pravých topánok je investíciou do zdravia nôh. Ale ako nájsť tie, ktoré sa k nášmu štýlu správne hodia a poskytujú zároveň telu a nohám primeranú podporu?

Začnite vlastnými nohami a pozrite sa na to, čo už v skrini a šatníku máte. Postavte sa bosými nohami na papier, kartón alebo lepenku a chodidlá si obkreslite. Potom si postupne jeden pár topánok po druhom prirovnajte k tomuto nákresu. Vaša najpohodlnejšia topánka by mu mala zodpovedať čo najpresnejšie.

Urobte si malú analýzu

Identifikujte v sortimente vašich topánok tie, ktoré vám spôsobujú bolesť. Ak ste žena, väčšina z topánok bude tvoriť modely s úzkymi prstami alebo vysokými podpätkami. Skontrolujte, či je špička topánky užšia alebo kratšia ako prsty. Nie je to moc dobré riešenia a vaše nohy budú pri ich dlhodobom nosení trpieť. Teraz v zime a pri výbere krásnych dámskych čižiem na to nezabúdajte.

Tipy, ktoré vás a vaše nohy môžu zachrániť

Bez nôh by sme si svoju existenciu asi veľmi dobre predstaviť nevedeli, preto si ich musíme čo najlepšie chrániť, a to aj správnym výberom obuvi. Podarí sa vám to aj za pomoci dodržiavania niekoľkých univerzálnych tipov.

  • Počkajte na nákup obuvi až do popoludnia, pretože nohy sa prirodzene počas dňa rozširujú a puchnú, čo môže dobrý výber nepríjemne ovplyvniť.
  • Ponožky, ktoré bežne nosíte, používajte aj pri výbere novej obuvi, ako aj objemnejších a teplých snehúl.
  • Zmerajte si pre istotu obe nohy,  a myslite na to pri každom zakúpení novej obuvi. Ak je jedna noha väčšia alebo širšia než druhá, kúpte si veľkosť, ktorá zodpovedá väčšej nohe.
  • Pri skúšaní nových topánok dobre testujte. Uistite sa, že máte najmenej štvrtinu až pol palca priestoru medzi najdlhšou špičkou a koncom topánky. Precvičte si pohodlnosť topánok aj pri chôdzi.
  • Dôverujte svojej vlastnej úrovni pohodlia a nie veľkosti alebo popisu topánky. Veľkosti sa líšia od jedného výrobcu k druhému. A bez ohľadu na to, ako pohodlne reklama tvrdí, že tieto topánky sú, len vy musíte byť ich sudcom, pretože v nich strávite niekoľko dní a možno aj rokov.
  • Preverte si aj vnútro topánok, aby ste zistili, či majú nejaké štítky, švy alebo iný materiál, ktorý by mohol dráždiť nohy a spôsobovať pľuzgiere.
  • Skúmajte aj podrážky. Či sú dostatočne robustné, aby vám poskytli ochranu pred ostrými predmetmi. Poskytujú nejaké tlmenie?

Ak máte overenú značku, pokojne si môžete spolu s našimi radami tie najlepšie topánky vybrať aj na internete, ak by niečo nesedelo, vždy sa dajú jednoducho vymeniť za inú veľkosť. Vždy však majte na pamäti, že ide o zdravie vašich nôh.