Tipy, ktoré predĺžia krásu a lesk vašich zlatých šperkov

V minulosti výlučne symbolom moci, dnes doplnkom odevu a dôkazom elegantného štýlu. Zlaté šperky miluje väčšina z nás. Napriek odolnosti kovu, ich krása ale nevydrží vždy dlho.

My máme pre vás tipy, vďaka ktorým si môžete ich lesk a krásu užívať po celý život.

Starostlivosť a pravidelná údržba

Každý šperk vyžaduje starostlivosť. V opačnom prípade stratí lesk a zmení sa na zbytočný kus kovu, ktorý nemôžete nosiť ani ho vyhodiť. Profesionálne leštenie šperkov však nie je jediná cesta, pomocou ktorej krásu ozdôb tela obnovíte.

Základom dlhodobého lesku a krásy šperkov je dôkladná starostlivosť, ku ktorej nepotrebujete nič špeciálne. Stačí si nájsť čas a miesto, kam klenoty uložíte. Nosiť obľúbené zlaté prívesky neustále na krku. Občas ich treba odložiť do šperkovnice a prezradíme vám prečo.

Pozor na to, kedy šperky nosíte

Zlato môže v zriedkavých prípadoch stmavnúť. Väčšinou sa to týka položiek s nízkou rýdzosťou.

Existujú aj látky, ktoré majú škodlivý účinok na zliatiny zlata. V prvom rade sú to ortuť a jód! Agresívne korodujú vrchnú vrstvu zlata, preto dôrazne odporúčame vyhnúť sa takémuto vystaveniu.

Ortuť nájdete napríklad v kozmetike a v liekoch. Ak ste teda zvyknuté nanášať krémy a masky bez odstraňovania šperkov, riskujete, že na ich povrchu uvidíte sivé škvrny.

Okrem priameho kontaktu s lekárskym jódom sa môžete stretnúť s poškodením šperkov aj v bazéne. Rozumná žena si však do týchto miest šperky neberie. Ich nosenie a význam sa pripisuje úplne iným spoločenským udalostiam. Tak na to pri používaní svojej peknej zlatej retiazky myslite.

Ako sa starať o zlaté šperky?

Zlato a platinu je možné doma čistiť mydlovou vodou a dobre opláchnuť teplou tečúcou vodou. Použitím niekoľkých kvapiek amoniaku na semišový alebo flanelový obrúsok sa ľahko zbavíte povlaku z domácnosti.

Po „kúpeľných procedúrach“ musia byť šperky utreté dosucha, inak môžu znova vyblednúť. Profesionálne čistenie môžete vykonávať raz za 2 mesiace a raz týždenne na odstránenie nečistôt použite špeciálny obrúsok, ktorý si kúpite aj v dobrej drogérii.

Zdroj obrázka: Eugene Partyzan/Shutterstock.com