Spríjemnite si dlhé chvíle hrou, ktorá spojí a poteší celú rodinu

Neviete, ako si vyplniť dlhé zimné večery a zabaviť sa, keď nie je vonku na prechádzku ideálne počasie? Skúste si vyplniť čas skladaním puzzle. Logické hry majú v našom živote zmysel. Štúdie  hovoria, že ľudia, ktorí sa venujú skladačkám a krížovkám, žijú dlhšie a je u nich menšia pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby, straty pamäti alebo demencie.

Výhod, pre ktoré by ste si občas mali spestriť deň nejakou tou logickou hrou je ale viac a my vám o nich niečo povieme.

Prečo sa zabaviť s puzzle?

Skladačky precvičujú ľavú a pravú stranu mozgu naraz. Váš ľavý mozog je logický a pracuje lineárne, zatiaľ čo pravý je kreatívny a intuitívny. Pri skladaní puzzle sú ale obe tieto strany spojené a pracujú spolu. Predstavte si to ako mentálne cvičenie, ktoré zdokonalí vaše schopnosti riešiť problémy a rozšíriť pozornosť. Navyše, skladaním krásnych puzzle si môžete vyzdobiť aj svoj domov.

Zlepšujú vašu krátkodobú pamäť

Nepamätáte si, čo ste včera obedovali? K tomu vám môžu pomôcť skladačky. Skladanie puzzle posilňuje spojenia medzi mozgovými bunkami, zvyšuje duševnú rýchlosť a je obzvlášť efektívnym spôsobom na zlepšenie krátkodobej pamäte. A s modernými svietiacimi puzzle to bude navyše aj zábava.

Puzzle pomáhajú rozvíjať vaše priestorovo vizuálne vnímanie

Keď skladáte puzzle, musíte sa súčasne pozerať na jednotlivé dieliky a zistiť, kam zapadnú do veľkého obrazu. Ak to robíte pravidelne, zdokonalíte si svoje vizuálno-priestorové uvažovanie, ktoré vám pomáha aj pri riadení auta, používaní mapy, učení sa a sledovaní tanečných pohybov a mnohých ďalších vecí.

  • Sú skvelým meditačným nástrojom a prostriedkom na odbúranie stresu

Zameranie sa na jeden obraz po dlhú dobu bez toho, aby vám do mysle vstúpili cudzie myšlienky, je samo o sebe meditáciou. Skladaním puzzle získate rovnaké výhody, ako keby ste meditovali. Stres z každodenného života sa potom „vyparuje“ a nahrádza ho pocit pokoja a mieru, ktorý znižuje váš krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Puzzle sú aj skvelým spôsobom, ako sa spojiť s celou rodinou. Za jedným stolom sa predsa môžete na vytváraní toho najkrajšieho diela podieľať všetci spoločne.

Tak to s nimi skúste a zabavte sa 🙂