Ružové víno, to pravé pre každú dámu

Večer strávený v kruhu priateliek ? Každá dáma si pod týmto predstaví kvalitné víno, dobrú spoločnosť a príjemný večer. Či už ide o stretnutie po dlhšej dobe, alebo o klasický piatkový večer, víno dokáže vytvoriť príjemnú dôvernú atmosféru. Tak ako je obľubované pri romantických večerách vo dvojici, tak sa hodí aj na čas strávený v kruhu priateľov.


Pokiaľ chcete podporiť atmosféru uvoľneného večera, stačí ak zahrniete do vášho pohostenia aj kvalitné víno. Víno neobsahuje veľa alkoholu, je chutné a ako stvorené na pokojné posedenie pri poháriku. Výber vína je v niektorých momentoch zložitejší a na rôzne príležitosti sú vhodné rôzne druhy vín. Preto je veľmi dôležité ovládať aspoň základné charakteristiky vín.

Pokiaľ ide o výber vhodného vína pre dámy, prinášame vám niekoľko tipov. Je všeobecne známe, že dámy preferujú skôr sladšie druhy vín. Aj preto by ste sa pri výbere vhodného vína na dámsky večer mali zamerať najmä na sladké, až polosladké druhy červených, či bielych vín. Veľmi obľúbenými sú tiež šumivé vína, ktoré sú vhodné rovnako na pokojný večer v kruhu priateľov ako aj na búrlivú oslavu.

Veľmi obľúbeným nápojom pre dámy je ružové víno. Takýmto výberom nič nepokazíte, keďže ide o víno obsahujúce nižší podiel alkoholu. Niektoré ružové vína bývajú kyslejšie, čo však podporuje výraznú ovocnú chuť. Je to dôsledok toho, že ide o suché víno. Avšak práve vďaka tomu si môžete vychutnať pôvodný charakter kvalitného vína. Kvalitné ružové víno predstavuje typický dámsky nápoj svojim sfarbením, chuťovým rozsahom aj obsahom alkoholu.

Ružové víno sa hodí takmer ku všetkým typom pokrmov. Či už ide o ryby, ľahšie pokrmy vo forme šalátov, dokonca sladšie druhy sú veľmi príjemné aj v kombinácii s dezertmi. Ružové víno príjemne doplní chuť podávaného menu a poteší vaše chuťové poháriky.  Ružové vína sa podávajú poriadne vychladené, pre zvýraznenie podmanivej chuti.  Veľmi odporúčané je tiež podávanie ku grilovanému mäsu, či ovocným šalátom.

Pokiaľ chcete zahviezdiť odporúčame zvoliť zahraničné odrody vína. Veľmi populárne sú portugalské, či francúzske vína.  V celosvetovom rebríčku sú najvyhľadávanejšie. Často majú vyšší podiel alkoholu a výraznejšiu chuť. Takéto vína potešia vaše chuťové poháriky, no je veľmi dôležité zvoliť k nim vhodné pokrmy, ktoré podporia chuť vína.

V posledných rokoch sa ružové víno dostáva do popredia dokonca aj medzi znalcami vín. Je veľmi osviežujúce, často príjemne aromatické s peknou textúrou a dlhým záverom. Kvalitné ružové vína vás tiež môžu prekvapiť výraznou ovocnou chuťou. Vďaka tomu sú veľmi vhodné aj na prípravu koktejlov. Dôležitou informáciou je, že ružové víno na rozdiel od červeného, či bieleho nestarne. Nie je teda vhodné uchovávať ho v pivniciach. Dokonca by sa nemalo piť ružové víno staršie ako 3 roky.   

Veľkým mýtom, ktorý v rámci ružového vína koluje je, že vzniká zmiešaním červeného a bieleho vína. Výroba ružového vína je dlhodobým procesom macerovania modrého hrozna so šupkou, potom sa fermentuje v kvasných nádobách. Ružové víno teda môže byť rovnako kvalitné ako červené, či biele. Je však často omnoho ľahšie pre organizmus.

Medzi najkvalitnejšie vína na celosvetovom trhu patrí portugalské víno. Metódy spracovania surovín a technológie na prípravu vína sú prepracované tak, aby vznikli produkty s harmonickou chuťou. Ružové portugalské víno je na trhu ešte stále novinkou, no zažíva svoj vrchol. Získava si množstvo priaznivcov a čoraz viac sa dostáva do popredia. Ak teda chcete nakupovať kvalitné portugalské víno čítajte viac tu.