Priaznivé účinky turistiky na naše zdravie

Priaznivé účinky turistiky sa viažu rovnako na mentálne ako aj fyzické zdravie. Pobyt v prírode na čerstvom vzduchu je skvelou alternatívou trávenia voľného času a navyše nám prináša aj množstvo benefitov v súvislosti so zdravím nášho organizmu. Či už zvolíte dlhú alebo krátku, náročnú alebo relatívne jednoduchú trasu, vždy si môžete byť istý, že urobíte niečo pre vaše zdravie a zároveň si doprajete nezabudnuteľný zážitok.

Turistika je zároveň aktivita, ktorá je veľmi variabilná a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Stačí vám len mať dostatok odhodlania, základnú výbavu vo forme turistickej obuvi a oblečenia a môžete vyraziť kamkoľvek si naplánujete. Nie je ani finančne náročná a preto ide o jednu z veľmi populárnych voľnočasových aktivít.

turistika

Priaznivé účinky

Turistika má neuveriteľné pozitívne účinky na fyzickú kondíciu. Primerane náročná túra je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií, dokonca aj so zdravotnými znevýhodneniami. Pohybom po náročnom teréne posilňujeme svalstvo nôh a tiež doprajeme kvalitný pohyb celému pohybovému aparátu. Rovnako má výhody turistika aj pre srdcovo-cievny systém človeka, najmä čo sa týka úpravy krvného tlaku. Osvedčila sa ako veľmi dobrý prostriedok na úpravu vysokého krvného tlaku, posilňuje srdce a podporuje jeho správnu činnosť a silu.

Pešia turistika prospieva aj pľúcam, pretože zlepšuje dychovú kapacitu. To znamená, že postupne vie naše telo celkovo lepšie využívať vdychovaný kyslík a následne môže mať viac energie pre fyzické a psychické aktivity. Navyše pobyt na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv aj na okysličenie krvi, imunitu a psychiku. Pravidelná turistika môže mať vplyv aj na hladinu cukru v krvi, preto je tento druh pohybu nesmierne vhodný pre diabetikov. Ideálne je však kombinovať tento druh pohybu aj so správnym nastavením stravy.

pobyt v prírode

Pobyt v prírode podporuje aj psychické zdravie a eliminuje stres. Príroda je nám veľmi prirodzená a ponúka nám tiché a krásne útočisko pred problémami. Vďaka tomu môže práve aj turistika pomáhať pri problémoch s nespavosťou, odstraňovať príznaky chronického stresu a navyše si utriedite všetky myšlienky z osobného, či pracovného života. Táto pohybová aktivita, respektíve aktívny oddych zlepšuje schopnosť sústredenia a podporuje kreativitu. Ide tiež o skvelý spôsob boja proti depresii, či úzkosti.

Turistika je skvelou voľnočasovou pohybovou aktivitou, ktorá do vášho života môže priniesť veľké množstvo pozitív, nielen čo sa týka vášho zdravia. Rovnako vďaka nej môžete spoznávať krajinu a kultúru a získať množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Táto forma pohybu je vhodná pre každého bez rozdielu, je finančne dostupná a veľmi variabilná, vďaka čomu si môže jej realizáciu dovoliť prakticky každý.