Praktické rady, ako sa vyhnúť nečakanej poruche práčky po záruke

Práčka je v našich domácnostiach veľmi dôležitý elektrický spotrebič. Jeho výhody spočívajú v rýchlom a kompletnom čistení odevov, ktoré nosíme. Avšak, ako každé jedno zariadenie, aj práčka má svoju záruku, po ktorej uplynutí môže dôjsť k značným poruchám bez nároku bezplatnej výmeny alebo opravy. Pokiaľ sa ale budete o tento spotrebič pravidelne starať, nemusíte sa obávať termínu, kedy záruka vyprší.

Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, s ktorými vás zoznámime.

Vyvarujte sa vysokej vlhkosti

Práčka (ako väčšina ostatných kovových spotrebičov) by mala byť, pokiaľ je to možné, umiestnená na dobre vetranom a suchom mieste. Ak sa na stene vašej kúpeľne často objavuje pleseň, znamená to, že je tam vysoká vlhkosť a bez ohľadu na to, aké kvalitné zariadenie si kúpite, za päť až šesť rokov sa zmení na veľkú hromadu hrdze. Zvyšuje sa tým zároveň potreba práčku pravidelne a dôkladne vysušiť z vnútra aj zvonka a predísť tak nutnej výmene pokazeného, za nové čerpadlo do práčky Electrolux.

Myslite na správnu polohu a vyváženie práčky

Na vyváženie otáčania bubna a v konečnom dôsledku udržanie hnacieho remeňa a ložísk v dobrom stave je potrebné, aby bol stroj umiestnený vodorovne. To by ste mali pravidelne kontrolovať, pretože aj podlaha môže časom upadnúť, prípadne sa silnými rotáciami bubna nohy práčky poškodiť.

V prípade, ak by porucha predsa len nastala, môžete si jednoducho zakúpiť nové ložisko do práčky Electrolux a vyhnúť sa výmene celého zariadenia za nové a drahšie.

Vyčistite raz za čas všetky filtre

Dlhšie používané práčky obsahujú v odtokovom systéme rôzne odpadky, vodný kameň a hrdzu, ktoré sa usádzajú na častiach práčky. Výrobcovia to samozrejme berú do úvahy – a na hadicu spojenú s rúrkami dajú jemnú sieťku, ktorá zabráni prenikaniu všetkých týchto nečistôt do zariadenia.

V priebehu času sú však otvory v tejto sieťovine (filtri) upchaté, následkom čoho začína prechádzať hadicami a potrubím menej vody – a v dôsledku toho tlak slabne. Zariadenie sa začne „vymykať spod kontroly a režim pláchania začne fungovať horšie.

Aby ste tomu zabránili, musíte nainštalovať mechanický filter s vymeniteľnými kazetami alebo magnetický konvertor, ktorý zmäkčí vodu a vyčistí ju od hrdze a nečistôt. V modernej domácnosti je takýto filter pri práčke a pravidelná starostlivosť o ňu jednoducho nevyhnutnosťou.

Zdroj obrázka: Stock-Asso/Shutterstock.com