Neviete sa vyrovnať so smrťou milovaného človeka? Vyskúšajte toto

Vydrž, obráť sa na psychológa, musíš byť silná –  to sú frázy, ktoré človeku, ktorý práve zažil najväčšiu stratu v živote moc nepomáhajú. Odchod blízkeho človeka z nášho života je náročný, ale každým jedným dňom môže byť zvládanie tejto náročnej situácie jednoduchšie. Ako to dosiahnuť?

Smrť milovaného človeka je utrpením pre psychiku každého človeka. Prežívať tieto situácie bez stresu nie je možné a jednoduché asi pre nikoho. Žiadne slová útechy v tejto chvíli jednoducho nefungujú – človek zostáva často sám so svojou stratou a zažíva ten najskutočnejší smútok, do ktorého sa vrhá bezhlavo.

Sú ale určité situácie alebo kroky, ktoré by vám mohli v tejto neľahkej situácií pomôcť rovnako dobre, ako to zvládajú na poslednej rozlúčke so zosnulým pohrebné služby vo Zvolene.

Snažte sa byť viac na verejnosti

Aj keď to nemusí byť jednoduché, je lepšie, ak nebudete so svojím smútkom sami. Komunikujte s ostatnými členmi rodiny a priateľmi. Teraz ich podporu potrebujete viac ako kedykoľvek predtým. Môžete sa s nimi porozprávať a určite vás budú počúvať. Vo vašej situácii je nebyť sám to najlepšie riešenie, pretože žiaľ a smútok vie byť silný a donútiť nás k neuváženým krokom.

Vráťte sa do normálu postupne

Neodmietajte pozvánky na návštevu, navštívte kaviareň, choďte na prechádzku. Nemali by ste sa pripraviť o potešenie a vzdať sa vlastného života. Naopak, musíte sa vrátiť do skutočného sveta a cítiť, že život pokračuje aj bez blízkej a milovanej osoby.

A nie je nič strašného na tom, že si dovolíte mať z niečoho radosť – veľa ľudí, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii, sa cítia vinní za to, že si môžu dopriať rozkoš, ale tento pocit musí byť utlmený hneď v zárodku, inak vám hrozí riziko, že budete s ním žiť navždy.

Zamestnajte sa prácou

Čím viac aktivít máte, tým menej času vám zostane na smutné myšlienky. Koníčky alebo záľuby sú cesta, ako sa dostať z tejto situácie. Dobrou voľbou na rozptýlenie je zahájenie opráv, aktualizácia interiéru vášho domu a zmena. Aj psychológovia sa zhodujú na tom, že zmeny v domácnosti prispievajú k rýchlejšiemu zbaveniu sa negatívnych emócií.

Pomôcť môžu aj domáce zvieratá

Majú dobrý terapeutický účinok na ľudí v emocionálne zložitej situácii. Ak ešte nemáte domáce zviera, možno nastal ten okamih, kedy si ho zaobstarať. Starostlivosť o malého živého tvora vám pomôže cítiť chuť života a teplo emócií.

Vyskúšajte si to v tejto neľahkej situácii s týmito nápadmi zjednodušiť.

Zdroj obrázka: Antonio Guillem/Shutterstock.com