Módna prehliadka

Pravdepodobne ste už počuli výrok, že „móda je umenie“.

Módna prehliadka je spoločenská udalosť, na ktorej módni návrhári predvádzajú svoju nadchádzajúcu kolekciu oblečenia. Na módnych prehliadkach sa predvádzajú najmä kolekcie pred jednotlivými sezónami, na ktorých sa návrhári snažia prezentovať najnovšie módne trendy.

Na typických módnych prehliadkach chodia modelky a modely po prehliadkovom móle, oblečení v odeve vytvorenom návrhárom a jeho tímom. Mólo je osvetlené. Poradie predstavovánia nových modelov je vopred plánováné. Niektoré módne prehliadky sú koncipované tak, že modely sú statické. Množstvo súčasných dizajnérov má tendenciu produkovať svoje prehliadky ako divadelnú produkciu s komplikovanými doplnkovými prvkami, ako je živá hudba alebo rôzne technologické prvky.

Módne prehliadky nie sú udalosti, ktoré dizajnéri používajú na predvedenie toho, čo budete môcť kúpiť v obchodoch už nasledujúci deň.

Avšak, keďže povaha a účel týždňa módy sa naďalej vyvíja, stále viac a viac sa hovorí o tom, že kúsky oblečené na módnych prehliadkach majú stále kratšiu cestu priamo do obchodov.

Namiesto toho je módna prehliadka šancou, aby návrhár predviedol určitú estetiku, svoju náladu, osobitný pocit alebo pohľad. Výsledkom je, že módne prehliadky môžu mať tendenciu byť viac koncepčné a sústredené na myšlienku vyššej úrovne.

Veľa dizajnov, ktoré vidíte počas módnych prehliadok resp. fashion shows, je skutočne formou nositeľného umenia zameraného na krásu a inovácie. Pričom funkčnosť jednotlivých kúskov je len druhoradá. Jednotlivý kusy oblečenia, ktoré sa dostanú do obchodov, sú často „oklieštené“ verzie toho, čo vidíte na móle.

Ak módne prehliadky niekedy majú povesť, že sú šokujúce, je to kvôli jednému z ich ďalších hlavných účelov: publicita.

A nakoniec, ide o prestíž. Nie všetci dizajnéri si môžu dovoliť dať na show dráhy. Takže pre väčšie domy – a aj pre malé domy – show je spôsob, ako sa pokúsiť urobiť veľké vyhlásenie; ktorý dúfam, že vytvorí dojem a povie ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *