Móda a tetovanie

Móda a tetovanie sa dlho považovali za dve veci, ktoré k sebe jednoducho nepatria. Netýka sa to iba módy, viacero zamestnaní sa len ťažko spájalo s atramentovými ozdobami na koži. Samozrejme, záleží na tom, o aké zamestnanie presne ide. V poslednej dobe sa avšak tieto názory menia a je dôležité sa pripraviť na to, že tetovania sa na módnych prehliadkach budú vyskytovať stále častejšie. Má sa tetovanie v móde považovať za nevhodné, alebo naopak by sa malo začať vnímať ako kreatívny „módny doplnok“?

Prvé tetovania v móde

Pohľad na tetovanie sa neustále mení, podobne ako u všetkých módnych trendov. Celý proces popularizácie v módnom priemysle začal v roku 2015 na podujatí Met Galla, keď sa Cara Delevingne objavila s dočasným tetovaním inšpirovaným čínskym umením. Ukázala tým, že potetovaná, alebo pomaľovaná koža, dokáže urobiť zázraky s celkovým dojmom z oblečenia. Práve výhody dočasného tetovania sa odvtedy začali využívať vo väčšej miere. Modelka si môže nechať svoje telo pomaľovať, ale všetko sa dá kedykoľvek zmyť. To poskytuje výhodu nielen pre samotné modelky, ale aj pre návrhárov, ktorí vďaka tomu môžu ku každému outfitu vymyslieť iné tetovanie. Samozrejme, nájdete aj také prípady, keď má modelka trvalé tetovanie a tiež sa ho podarí pekne zladiť s oblečením. Móda a tetovanie teda už nie sú taboo a ak sa vám to páči, môžete sa tešiť na častejšie využívanie týchto umeleckých prvkov.

Obrovské množstvo možností

Ako ste si už asi všimli, tetovanie nemá v podstate nijaké limity. Je len na danej osobe, či si dá vytetovať jedno slovo, symbol, alebo bude mať celý chrbát pokrytý farebnými obrázkami. Pri trvalých tetovaniach je limitom priestor na koži, ale práve ich dočasná verzia všetko posúva na ďalšiu úroveň. Všetko môžete upravovať podľa farieb a tvaru oblečenia, takže ku každému významnejšiemu outfitu si aj vy môžete nechať doplniť nejaké umelecké dielo na koži. To, že vám neostane do konca života, poskytuje každému veľmi veľa možností na experimentovanie v tejto oblasti.

Móda a tetovanie na najvyššej úrovni

Postupné privykanie si na tetovanie v móde prináša voľnosť aj tým najznámejším módnym domom. Ukázalo sa, že viacerí známi návrhári dokážu atramentové ozdoby na koži veľmi pekne zakomponovať do svojich výtvorov. Na Jean Paul Gaultier Spring Summer ste mohli už v roku 1994 vidieť modelku Stellu Tennant, ako predstavuje svoj outfit s kostrou nakreslenou na bruchu. Jej výzoru to dodalo exotický nádych, ktorý dokonale ladil s oblečením.

Na Louis Vuitton’s Spring Summer 2011 sa objavila práca umelca s tetovaním na taškách a samotných modeloch. Opäť sa len potvrdilo, že tetovanie dokáže ovplyvniť celkový dojem z outfitu.

Módne trendy sa stále vyvíjajú a toto patrí k nim. Móda a tetovanie budú stále častejšie spájané, čo niektorým z vás možno prekáža, ale rozhodne sa nájdu aj ľudia, ktorí tieto zmeny ocenia.