Harmóniu a vzájomné prepojenie vytvorí aj správne schodisko. Ako ho vybrať?

Hore a dole. Každý deň stúpame alebo zostupujeme po schodoch na horné alebo spodné poschodie. Ale schodisko je oveľa viac ako len spojenie dvoch úrovní. Dá sa veľmi jednoducho integrovať do pôdorysu ako funkčný dizajnový prvok.

Aby ste ale pri inštalácii schodiska do interiéru dosiahli požadovaný efekt a splnilo účel, mali by ste si ho vedieť aj správne vybrať. Poradíme vám, ako?

Poloha schodiska je základ

Pri plánovaní domu je potrebné zvážiť veľa vecí. Aký koncept miestnosti je vhodný, ktorá podlahová krytina spĺňa požiadavky a kde je umiestnený nábytok? Schodisku sa pri plánovaní vášho domu často pozornosť už nevenuje, a to je chyba. Aj prepojenie podlaží môže predsa vo vašom dome zohrávať dôležitú úlohu nielen z funkčného hľadiska. Základom je správna poloha.

Poloha schodiska je kľúčová hneď od začiatku plánovania, pretože dizajn ostatných doplnkov musí reagovať na schodisko. Je to architektonický prvok v budove a mal by vychádzať z architektúry domu aj z hľadiska dizajnu a konštrukcie.

Klasicky môžu byť schody umiestnené priamo pri vchodových dverách na chodbe, aby sa ušetrilo miesto a funkčnosť. Ak chcete schodisko použiť ako pútač, kus nábytku alebo dokonca monolit, môžete ho v priestore umiestniť tak, aby vynikal nielen jeho tvar, ale aj originálne nášľapy na schody.

Typ schodiska

Keď už dôjde k dokonalému umiestneniu schodov v pôdoryse budovy, prichádza na rad ďalšia otázka. Ktorý materiál bude vyhovovať nárokom a požiadavkám majiteľov domu? Prírodné drevo alebo kov? Betón alebo sklo?

V každom prípade, čokoľvek si do svojho domu vyberiete, mal by materiál vyhovovať nárokom jednotlivých členov v domácnosti. Ideálne je zvoliť si druh, ktorý reflektuje čo najviac požiadaviek, čo môže byť drevo, kov aj betón. Kombinácia viacerých materiálov nakoniec zaručuje väčší kontrast. Myslite však na to, že o každé, aj o štýlové drevené schodisko sa treba starať.

Výplň zábradlia

Pri stavbe domu je možné výplň zábradlia realizovať ako celoplošnú, ideálne vo forme skla a kovu. Obľúbené je aj tyčové zábradlie zo zvislých drevených prútov alebo oceľových profilov alebo napríklad s mrežami, sieťkami či napínaním káblov.

Myslite na to, aby boli nielen schody, ale aj zábradlie pre všetkých aj starších členov rodiny bezpečné a pohodlné. Ak máte malé deti, treba výber schodiska z pohľadu bezpečnosti poriadne prediskutovať s odborníkom. Stále platí, že najviac úrazov malých detí sa stane v domácom prostredí.

Zdroj obrázka: Didecs/Shutterstock.com