Dajte do poriadku svoje ubolené a unavené telo pomocou tepla

Nielen teraz v zime je pre nás teplo vzácne. Už veľmi dávno sa jeho účinky využívajú na liečenie mnohých zdravotných problémov. Unavené, svaly poranenia, zápaly a iné nepríjemné stavy tela môžete pôsobením tepla veľmi rýchlo a bez drahých liekov dať do poriadku.

Prezradíme vám, ako to funguje.

Čo je termoterapia?

Cieľom termoterapie je zmeniť teplotu tkaniva v cieľovej oblasti v priebehu času s cieľom vyvolať požadovanú biologickú odpoveď. Väčšina termoterapií je navrhnutá na dodanie tepelnej terapie cieľovému objemu tkaniva s minimálnym dopadom na zasahujúce alebo okolité tkanivá. Ide teda o univerzálnu „liečbu“, ktorá by mala byť bez vedľajších následkov.

Termoterapia teda spočíva v aplikácii tepla na účely zmeny kožnej, intraartikulárnej a základnej teploty mäkkých tkanív so zámerom zlepšiť príznaky určitých stavov. Termoterapia je užitočným doplnkom pri liečbe poranení pohybového aparátu a poranení mäkkých tkanív. Použitie tepla ako terapeutického zásahu znižuje bolesť kĺbov, svalov a mäkkých tkanív a má opačné účinky na metabolizmus tkanív, prietok krvi, zápaly, opuchy a roztiahnuteľnosť spojivového tkaniva.

Aké spôsoby termoterapie existujú a vášmu telu prospejú?

Termoterapia sa môže používať v rehabilitačných zariadeniach alebo doma. Ak ju spojíte s niekoľkodňovým príjemným kúpeľným pobytom v luxusných kúpeľoch, môžete si okrem nej užívať aj ďalší servis a komfortné služby.

Samozrejme, zahriať boľavú časť tela môžete aj doma s pomocou teplej vody, sprchy alebo kúpeľa, do ktorého si pridáte zopár kvapiek vonného oleja. Môžete si kúpiť krém s obsahom kapsaicínu, ktorý pocit tepla na pokožke navodí tiež a uvoľní svaly po náročnej fyzickej aktivite.

Alebo môžete navštíviť saunu, infrasaunu, vyskúšať lávové kamene, bankovanie či bahenný zábal. Procedúr, ktoré na zlepšenie stavu tela využívajú účinky tepla je veľmi veľa, je len na vás, čo si vyberiete a aké máte možnosti. Určite však teplo a jeho silu nepodceňujte a doprajte si ho čo najviac. V dnešnej náročnej dobe vám to určite padne vhod.