Čo treba vedieť o zubných náhradách

Ak sú zuby poškodené natoľko, že ich nie je možné zachrániť prichádzajú na rad umelé zuby a zubné náhrady. Neraz tomu predchádza aj trhanie zubov, napríklad v prípade rozsiahleho zubného kazu či zlomeného zubu. 

Zubné náhrady

Nové umelé zuby a zubné náhrady nie sú iba totálne protézy, ale aj zubné mostíky, korunky či implantáty. Zubná korunka sa používa pri odlomení časti zubu alebo výraznom poškodení zubným kazom ak sa nedá zub opraviť plombou. Korunka sa nasadí na zbrúsený zub, takže tvorí vonkajší plášť zubu.

Zubný mostík nahrádza jeden alebo aj viacero chýbajúcich zubov. Upevňuje sa na zdravé zuby susediace s medzerou, resp. chýbajúcim zubom. Totálna zubná náhrada sa používa v prípadoch, keď ľudia prišli o všetky alebo väčšinu zubov (najčastejšie v dôchodkovom veku). Protéza je cenovo dostupným riešením, ale môžu sa pod ňu dostávať zvyšky jedla čim sa znižuje komfort pacienta.

Zubné implantáty 

Zvládnuť trhanie zubov nikdy nie je pre človeka príjemné ale občas je jednoducho nevyhnutné. Chýbajúci zub sa dá nahradiť implantátom, ktorý vyzerá prirodzene a navyše neobmedzuje schopnosť hrýzť či prežuvať ako v prípade totálnej protézy.

S implantátom budete mať pocit, ako by ste mali vlastný zub. Na rozdiel od ostatných zubných náhrad táto vám môže slúžiť doživotne a zastavujú úbytok kostnej hmoty. Toto riešenie má teda množstvo výhod, ale je finančne náročné nakoľko jeden zub vás bude stáť cez niekoľko stoviek €.

Princíp implantátu spočíva v tom, že sa do čeľustnej kosti vloží titánová skrutka. Po niekoľkých mesiacoch kosť obrastie skrutku a následne sa môže nasadiť zubná náhrada – mostík korunka alebo umelý zub. Titánová skrutka teda v podstate nahrádza koreň zubu. Konkrétne riešenie implantátu ako aj cena sú individuálne, pretože závisia od stavu čeľustnej kosti, ostatných zubov a ďalších faktorov.