Čo je to udržateľná móda?

Počul si už o udržateľnej móde? Ide o protipól tzv. fast fashion a jej dôležitým faktorom úspechu a zmysluplnosti je aj znížiť negatívny dopad módy na životné prostredie.

Udržateľná móda patrí pod udržateľný dizajn a snaží sa napraviť negatívny vplyv rýchlej módy na životné prostredie. Jej prešľapy pri výrobe či nadprodukcia všeobecne má totiž čoraz väčšie mínusy. Týmto spôsobom vyrobené oblečenie, obuv alebo aj rôzne doplnky sa často označujú certifikáciou ako napríklad Fair Trade či GOTS (Global Organic Textile Standard). Veľmi dôležitým elementom jej popularity sa stala veľká katastrofa. Pri kolapse budovy Rana Plaza v roku 2013 v Bangladéši, ktorá mala na starosti výrobu oblečenia pre množstvo populárnych fast fashion značiek, prišlo o život 1129 ľudí. Vo všeobecnosti takto pomenúvame vyššie spomenuté výrobky, ktoré sú navrhované, vyrábané a distribuované či nosené s ohľadom na životné prostredie.

Týmto spôsobom sa snažíme aspoň trochu pomôcť Zemi aj u nás v NOSENIE. Búrame predsudky nakupovania z druhej ruky. Second hand nemá na Slovensku veľmi dobré meno. Ponúkame miesto, kde nie je ekologické oblečenie len prázdnym slovom ale aj skutkom. Svet meníme na ekologické miesto aj ponúknutou šancou pre staršie veci. Zabudni na nevkusne nahádzané oblečenie a prehrabávanie sa v ňom. Tvoj favorit ťa čaká slušne zavesený, voňavý a hygienicky čistý.

Uvedomujeme si, že udržateľná móda môže mať aj iné pozitíva. Aj tvoje oblečenie môže pomáhať ďalej, ak sa ti nečakane nahromadilo. Ak nevieš čo s ním, posuň nám ho a my mu dáme opäť šancu zažiariť. NOSENE poskytuje možnosť darovania odevu, nemusí ti predsa zbytočne zaberať miesto doma. Mesiac čo mesiac ho poskytneme tým, ktorí ho v daných chvíľach naozaj potrebujú. Každý si zaslúži obliekať sa do niečoho použiteľného a navyše aj vkusného. Pomôžme spoločne občianskym združeniam ako Depaul, Vagus či MyMamy o.z. Žiť udržateľne pre nás znamená každodenné rozhodnutie, ktoré pozitívne ovplyvní svet okolo nás.