Čierna alebo s mliekom?

Máme ju radi čiernu aj s mliekom, s cukrom či bez. Niektorí si ju radi dajú so šľahačkou, iní s pridaním likéru. Používame ju ako životabudič a vychutnávame si ju vo chvíľach pohody. Reč je o káve.

Z histórie kávy

Káva sa do Európy dostala z Arábie v 17-tom storočí. Jej pôvod je však v Etiópii. Napriek počiatočnému odporu si získala svojich priaznivcov a čoskoro sa začali otvárať prvé kaviarne po celom kontinente. V súčasnosti sa káva pestuje v mnohých krajinách. K najznámejším a najkvalitnejším druhom patrí káva z Brazílie, Hondurasu, Oceánie, z Kene a Etiópie. Výnimočnú chuť má tiež havajská káva a káva z Jemenu.

Káva a jej účinok na organizmus

V jednej šálke kvalitnej kávy nájdete 50 – 200 mg kofeínu. Jeho vplyv na organizmus spočíva najmä v stimulovaní nervovej sústavy a srdca. Je tiež močopudná, zrýchľuje trávenie a urýchľuje metabolizmus. Nápoj zo zelenej kávy je prospešný prostriedok pri detoxikácii a chudnutí. Najznámejší účinok kávy je, že pôsobí proti únave. A vo chvíľach pohody si ju vychutnávame pre jej priaznivý účinok na náladu.

Kvalita kávy predurčuje jej chuť

Nie je káva ako káva. Chuť tohto obľúbeného nápoja v mnohom závisí od kvality suroviny. Kávu si môžete kúpiť ako zrnkovú, mletú alebo instantnú. Ak si kúpite zrnkovú, môžete si čierny nápoj navariť z čerstvo namletých kávových zŕn s nezameniteľnou arómou. Voňavý nápoj navaríte aj z balíčka mletej alebo instantnej kávy.  Ak milujete jej chuť, ale nechcete to preháňať s kofeínom, na trhu nájdete aj bezkofeínovú kávu.

Kávovary

Kávovary nie sú len spotrebičmi na uľahčenie prípravy kávy. Lahodný nápoj zo špeciálneho kávovaru má oveľa výraznejšiu chuť aj vôňu. Okrem toho si ho v kávovare môžete jednoduchšie pripraviť na viacero spôsobov. Na trhu nájdete klasické moka kávovary, v ktorých kávu navaríte na sporáku, ale aj kávovary na prípravu espressa či kapučína. Všetko pre vaše potešenie a dokonalú chuť.