Chemický peeling

Chemický peeling je vo svete lekárskej kozmetiky celkom často používanou metódou čistenia pleti. Možno ho pravidelne využívate a možno ste o ňom nikdy nepočuli. V každom prípade je dobré sa o ňom čo najviac dozvedieť. Táto procedúra totižto prináša mnoho pozitívnych účinkov, ktoré vašej pleti pomôžu ku krajšiemu a mladšiemu vzhľadu. A ak ste už chemický peeling niekedy spoznali, aspoň zistíte, prečo funguje a čo sa vďaka nemu s vašou pokožkou deje.

V čom spočíva chemický peeling?

Princíp chemického peelingu je pomerne jednoduchý. Ide o dermatologickú liečebnú metódu, ktorá má za úlohu odstrániť najvrchnejšie vrstvy vašej pleti. Rozdiel medzi klasickým a chemickým peelingom je v spôsobe narúšania pokožky a tiež v hĺbke, do ktorej sa dokáže dostať. Pri klasickom peelingu sa využíva nejaký materiál, ktorý dokáže mechanicky vyčistiť najvrchnejšie vrstvy pokožky. Ten ale pôsobí iba na povrchu kože. Na druhej strane chemický peeling, ktorý využíva na narušenie povrchu pokožky najčastejšie ovocné kyseliny, dokáže pôsobiť aj hlbšie v koži. Záleží na tom, ako silný je práve ten váš. Po narušení a očistení pokožky sa odkývajú hlbšie vrstvy, ktoré sa pomaly regenerujú, preto vyzerá pleť po tejto procedúre tak mlado.

Čo sa dá riešiť chemickým peelingom?

Je viacero dermatologických problémov, ktoré sa dajú vďaka tejto liečebnej metóde vyriešiť. Dokáže čiastočne pomôcť s vyhladzovaním drobných jaziev, napríklad po akné, alebo aj vrások. Jazvy možno nezmiznú úplne, ale často sa zarovnajú do úrovne pokožky a celkovo splynú s okolím, takže budú menej viditeľné. Chemický peeling určite pomôže aj s mastnejšou pleťou a problémami, ktoré s tým súvisia. Na akné je to veľmi účinné riešenie, keďže odstraňuje vrchné, najviac znečistené vrstvy kože. Póry sa vyčistia a zmenšia, čo tiež pomôže k jemnejšiemu a hladšiemu vzhľadu pleti. Dokonca v niektorých prípadoch dokáže vyriešiť aj farebné nedokonalosti na pleti. Pozitívnych efektov je naozaj veľa, takže ak vás trápi nejaký z vymenovaných problémov, neváhajte a choďte sa objednať na chemický peeling u dermatológa.

Na čo sa pripraviť?

Ak už máte termín na chemický peeling a chcete vedieť čo vás čaká, čítajte ďalej. Celé ošetrenie trvá do dvadsať minút, takže to nie je nič časovo náročné. Najprv sa pokožka vyčistí, aby na jej povrchu ostalo čo najmenej baktérií. Tým, že sa koža naruší, je neskôr viac náchylná na zápaly, preto je tento krok dôležitý. Potom sa nanesie vhodne zvolená kyselina. Pri pomyslení na kyselinu si mnoho ľudí predstaví nevydržateľné štípanie, ale to naozaj nie je prípad chemického peelingu. Tieto kyseliny sú koncentráciou prispôsobené tomu, že sa niekomu budú nanášať na tvár. Je bežné, že v prvých momentoch po nanesení je cítiť slabé, akoby pichanie, ale to po krátkom čase prestane. Látky sa nechajú chvíľu pôsobiť a potom sa kyselina neutralizuje. Tam hlavná časť ošetrenia končí a prechádza sa na podporu regenerácie pleti. Na záver sa používa regeneračný krém, ktorý ochráni pokožku a urýchli jej obnovenie.

A čo po chemickom peelingu?

V dobe asi piatich dní po ošetrení sa bude vaša pleť hojiť. Myslite na to a prispôsobte podľa toho starostlivosť o ňu. Regeneračný krém používajte aspoň tri dni a nezabúdajte na čo najväčšiu čistotu. Vyhnete sa tak zbytočným zápalom, ktoré majú väčšiu šancu ovplyvniť pokožku, ktorá bola nejakým spôsobom narušená. Slnečné žiarenie sa na určitú dobu tiež stane vašim nepriateľom, takže na slnko iba s kvalitným ochranným krémom.

Možno znie celá myšlienka narušenia pleti kyselinou trochu nepríjemne, ale určite nebudete ľutovať, ak sa na chemický peeling objednáte. Nezabudnite dodržiavať všetko, čo vám dermatológ povie a vaša pleť sa vám odvďačí mladým a žiarivým vzhľadom.