Business štýl v dámskom podaní. Viete, ako na to?

Práca v kancelárií, stretnutia, porady a rokovania si vyžadujú určitý dress code, ktorý spadá do kategórie business. Dámske šaty, elegantné košele a blúzky ale aj sukne sú prakticky nevyhnutnosťou v šatníku ženy.

Business formal

Tento štýl je spájaný s podnikateľským prostredím a ide o formálny štýl obliekania. Pri ženách to znamená nohavicový alebo sukňový kostým, jednoduchá a farebne nevýrazná blúzka či halenka a elegantné lodičky. Prípustné sú aj puzdrové dámske šaty. Sukňa alebo šaty by aj pri sedení mali siahať kúsok pod kolená. Oblečenie nemá byť v žiadnom prípade vyzývavé, ideálne farby sú biela, čierna, sivá či tmavomodrá.

Business casual

Business casual dress code je pohodlnejšia verzia business štýlu. V tomto prípade si môžete dovoliť aj šaty alebo moderné dámske sukne tesne nad kolená. Problémom nie sú ani bavlnené či ľanové nohavice, určite sa ale neodporúčajú rifle. Tie si môžete obliecť iba vtedy, ak to zamestnávateľ povoľuje. Čo sa týka vrchnej časti odevu siahajte po košeliach, blúzkach, rolákoch alebo svetríkoch.

Vyhnúť by ste sa ale mali hlbokým výstrihom a príliš tesnému oblečeniu. Viac možností máte aj pri výbere farieb. Vhodné sú hlavne neutrálne a zemité farby, napríklad béžová, khaki, bordová, hnedá a pod. Nikdy nenoste otvorenú obuv, sandále alebo šľapky do bussines prostredia nepatria, zvoľte si radšej lodičky na nižšom opätku alebo mokasíny.

Smart casual 

Tento spoločenský ale neformálny štýl je veľmi obľúbený a zrejme najvyužívanejší. Rifle, tenisky a tričká s nápismi či potlačou sú stále tabu, ale dovoliť si môžete otvorenú obuv aj o niečo výraznejšie farby a doplnky. Máte tak možnosť obliekať sa podľa svojho vkusu, ale myslite na to, že by stále mal byť zachovaný kúsok elegancie. S vyzývavosťou ani ležérnosťou to teda netreba preháňať.