Ako vybrať detskú kuchynku?

Aj vaše dieťatko sa neustále motá v kuchyni, pletie sa vám pod nohy a chce vám pripravovať nejaké dobroty? Keď sa ide do piesku, musíte so sebou niesť nielen formičky, ale aj plastové hrnčeky, tanieriky, lyžičky a hrnce? Možno máte doma budúceho šéfkuchára. Kúpte mu detskú kuchynku.

Ak sa spýtate svojich rodičov, určite vám povedia, že ste neboli iní. Tiež ste mamičke radi pomáhali v kuchyni, nosili jej bábovku z piesku a bahna, šalát z trávy a púpav a ďalšie „dobrôtky“. Hranie sa na kuchára k detstvu jednoducho patrí. Aj vaším snom bola vtedy vlastná malá kuchynka.

Kto je zručný, ten si možno dokáže vyrobiť kuchynku aj doma. Tí menej zruční sa musia spoľahnúť na ponuku obchodov. Ako však takú detskú kuchynku vybrať?

Čo musí mať taká kuchynka pre deti?

Ponuka hračiek je dnes bohatá, nie je potrebné siahnuť hneď po prvej kuchynke, ktorá sa vám zapáči. Navyše – to, že sa páči vám, nie je rozhodujúce. Musí zodpovedať hlavne detským predstavám. Alebo sa im aspoň priblížiť.

Len si spomeňte na seba, keď ste boli malí a po tej kuchynke toľko túžili. Čo mala mať? Sporák? Rúru? Kuchynské náradie? Zásuvky? Digestor?

Viete, že deti radi napodobňujú dospelých, a tým sa aj učia? Detská kuchynka je jednou z hračiek, ktoré rozvíjajú sociálne zručnosti, fantáziu, jemnú motoriku i slovnú zásobu.

Kuchynka musí niečo vydržať

Veľa ľudí sa nechá zlákať nízkou cenou. Tá je, samozrejme fajn. No keď budete musieť kuchynku kupovať každých pár mesiacov, pretože tá predchádzajúca sa prehla alebo praskla, čoskoro vás to prestane baviť a kúpite konečne poriadnu kuchynku. A potom si budete vravieť, prečo ste tak neurobili hneď. Pravidlo číslo jeden teda znie: Na materiáli záleží.

Detská kuchynka z dreva

Drevená detská kuchynka nielen pekne vyzerá, ale bude aj dlho slúžiť. Drevo je prírodný, ekologický a netoxický materiál, ktorý už niečo vydrží. Hrať sa s ňou môže aj viac detí naraz.

  • Drevená kuchynka je stabilná a pevná.
  • Ideálna hračka pre deti zhruba do 4 rokov.
  • Ideálna hračka pre deti tých rodičov, ktorí preferujú prírodné materiály.
  • Je finančne náročnejšia ako plastová kuchynka.
  • Väčšinou nevydáva zvuky a nesvieti.
  • Nie je prepracovaná do detailu a disponuje menším množstvom doplnkov.

Detská kuchynka z plastu

Plastová detská kuchynka je prepracovaná do detailov, hýri farbami, často aj vydáva reálne zvuky. Môže ju tiež zdobiť motív niektorej z obľúbených rozprávok.

  • Disponuje doplnkami ako mikrovlnka, rúra, sporák, drez, vodovodný kohútik. Viete, že niektoré kuchynky skutočne môžete napojiť na vodu a z kohútika naozaj potečie voda?
  • Realistický dizajn.
  • Nie je natoľko finančne náročná.
  • Keď ju dieťa znečistí, stačí vám handra a voda. Kuchynke sa nič nestane.
  • Menšia stabilita.
  • Plast rýchlo praská.

Náš tip: Či už ste sa rozhodli pre kúpu kuchynky z dreva alebo z plastu, nezabudnite kuchynku poriadne preskúmať. Nie je prasknutá? Netrčí niekde trieska? Akými farbami je natretá? Všímajte si jednoducho aj tie najmenšie detaily.

Aj na rozmeroch záleží

Zatiaľ, čo ročnému dieťaťu postačí menšia kuchynka s minimom funkcií, pre väčšie dieťa už nie je vhodná. Parametrom, ktorý nesmiete prehliadnuť, je rozmer kuchynky.

  • Veľkosť kuchynky musí korešpondovať s vekom dieťaťa.
  • Zamyslite sa nad tým, kam kuchynku postavíte. Máte na ňu dostatok miesta?
  • Zamerajte sa tiež na výšku pracovnej plochy. Dieťa sa pri kuchynke nemá hrbiť, malo by však na ňu dobre dosiahnuť.

Po akých funkciách deti túžia?

Niektoré deti sa budú rozplývať nad obyčajnou kuchynkou. Iné vám povedia, že musí hrať, cinkať, tiecť z nej voda a ktovie, čo ešte. Všeobecne platí, že čím menšie je dieťa, tým menej funkcií potrebuje. S pribúdajúcim vekom náročnosť stúpa.

Nezabudnite ani na doplnky

Bez čoho sa žiadny kuchár nezaobíde? Bez riadu, varešky, lopárikov, nožov, porcelánu i nádob na varenie. Niekedy sú už súčasťou kuchynky, inokedy je musíte dokúpiť.