Aké osvetlenie je do kancelárie najvhodnejšie?

Kvalita osvetlenia dokáže významne ovplyvniť pracovný výkon, sústredenie, ale aj zdravie. Keďže v práci trávime niekedy až príliš veľa času, je dôležité osvetlenie v kancelárií. Nejde ale iba o vytvorenie príjemného pracovného prostredia, ale aj o úsporu energie. Na mieste je teda aj energetický audit osvetlenia.

Vhodné svietidlo aj umiestnenie

Dobré osvetlenie kancelárieje tvorené viacerými svetelnými zdrojmi. Prvým z nich sú určite podhľadové svietidlá, ktoré by mali byť rozmiestnené rovnomerne a pôsobiť ako hlavné osvetlenie miestnosti. Osvetľovať by teda mali celý priestor podľa možnosti rovnako. Okrem toho patrí na každý pracovný stôl lampička.

Platí to aj  prípade, keď pracujete prevažne na počítači. Ak v miestnosti nie je dostatok denného svetla, osvetlenie na stole vám padne vhod. Lampu je najlepšie umiestniť za obrazovku počítača. Uvidíte, že vaše oči bude budú menej unavené.

Farba a intenzita svetla

Farba a intenzita svetla sú mimoriadne dôležité parametre, pretože môžu pomôcť aj uškodiť. V práci potrebujeme byť sústredený a bdelý, a preto je ideálne svetlo podobné tomu dennému, alebo studené biele svetlo. Studené odtiene s teplotou farby 4 600-5 000 K podporujú aktivitu a neskresľujú farby dožlta. Intenzita svetla pre kancelárske priestory sa odporúča aspoň 300 – 500 luxov.

Ušetrite na osvetlení

Úsporné osvetlenie sa netýka iba LED žiaroviek. V objektoch ako sú kancelárske a administratívne je osvetlenia skutočne dosť a tak sa dá aj dosť ušetriť.

Dôkladný energetický audit osvetlenia vám prezradí aktuálny stav osvetlenia, či sú splnené normy STN aj to, koľko môžete ušetriť a v akom časovom horizonte sa vám investícia vráti. Okrem toho, že môžete ušetriť aj niekoľko tisíc eur, po realizovaní rekonštrukcie sa zníži sa aj množstvo emisií CO2.